Podejrzany a oskarżony – prawo karne

W prawie karnym wyróżnia się dwa podstawowe pojęcia w stosunku do osoby, która odpowiada za popełnienie zabronionego czynu. Dana osoba może być podejrzanym lub też oskarżonym. Często te dwa pojęcia są ze sobą mylone, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje pomiędzy nimi diametralna różnica.

Osoba podejrzana, to taka, która jest jedynie podejrzana o popełnienie przestępstwa w świetle zebranych dowodów. Przedstawia się jej w pewnym momencie poszczególne zarzuty i rozpoczyna się wtedy przesłuchanie w charakterze podejrzanego, które ma na celu wyjaśnić to, czy taka osoba faktycznie dopuściła się zarzucanego jej czynu, czy jednak zrobił to ktoś inny.

Oskarżony to z kolei już nieco inna postać pod kątem prawnym. Oskarżonym człowiek staje się wtedy, gdy w sądzie znajdzie się akt oskarżenia skierowany przeciwko takiej właśnie osobie. Dana osoba może stać się oskarżonym jednak dopiero wtedy, gdy zakończy się postępowanie przygotowawcze. Oczywiście musi być też przeprowadzone postępowanie procesowe, aby udowodnić winę oskarżonego przed sądem, co nie zawsze w praktyce udaje się zrealizować. Ważne jest też to, iż osoba oskarżona może starać się o adwokata z urzędu dopiero wtedy, gdy przedstawione zostaną jej jakieś zarzuty, to samo tyczy się podejrzanego. Zawsze można postarać się o zatrudnienie własnego adwokata, jednak nie każdego jest na to stać.

Osoba oskarżona może zapoznać się z aktami swojej sprawy, jeśli sprawa trafi do sądu. Nie powinno być z tym większych problemów, nikogo nie trzeba prosić wtedy o zgodę, natomiast osoba podejrzana nie ma do tego prawa, zanim nie zostanie skierowany przeciwko niej akt oskarżenia do sądu. Ważne jest to, że oskarżony dzięki zapoznaniu się z aktami sprawy może dowiedzieć się, co konkretnie zeznawali w danej sprawie świadkowie i na sprawie sądowej dopytać ich o wszelkie szczegóły, np. wtedy, gdy oskarżony uważa, że świadek kłamie i ma w tym jakiś ukryty cel. Jak widać osoba podejrzana znacznie różni się od osoby oskarżonej w świetle polskiego prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × 5 =