Upadek firmy, a zobowiązania wobec kontrahentów

Ogłoszenie upadłości przez firmę nie oznacza od razu tego, że dana firma nie będzie musiała wypłacić zobowiązań finansowym swoim kontrahentom. Jest to oczywiście błędne założenie, ponieważ istnieją przepisy, które jasno mówią o tym, że wszelkie zaległości muszą zostać spłacone, wtedy dopiero taka upadłość może zostać ogłoszona oficjalnie. Z reguły za spłatę zobowiązań finansowych odpowiadać będzie syndyk, któremu zostanie na pewien okres czasu wręczony majątek przedsiębiorstwa i to właśnie taka osoba będzie nim operowała. Oczywiście dodatkowo wszyscy kontrahenci, którzy zgłosili swoje wierzytelności w odpowiednim terminie będą mogli dochodzić także swoich praw na drodze sądowej, walcząc o odszkodowania, które wynikać mogą z odstąpienia od umowy przez dane przedsiębiorstwo.

Niektórzy wierzyciele przy podpisywaniu umów zabezpieczają się na kilka sprawdzonych sposobów, jednym z najlepszych jest oczywiście podpisanie umowy gwarancyjnej, która mówi np. o zwrocie części środków finansowych w przypadku, gdy firma podczas trwania umowy ogłosi upadłość. Dzięki temu wierzyciele mają szansę na zwrócenie większej części pieniędzy, dlatego warto realnie o tym pomyśleć. Dochodzić swoich praw wierzyciele mogą przede wszystkim na drodze postępowania upadłościowego, kiedy to wyjaśniane są wszelkie kwestie sporne i podejmowane najważniejsze decyzje dla upadającego przedsiębiorstwa i wierzycieli, którzy mieli podpisane umowy z taką firmą.

Wierzyciele domagać mogą się spłaty zobowiązań finansowych od firmy również wtedy, gdy przedstawiciele firmy złożą już wniosek o ogłoszenie upadłości. Mimo tego, że od pozytywnego rozpatrzenia takiego wniosku do ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa jest dużo czasu, już wtedy można domagać się zwrotu zobowiązań finansowych ze strony firmy, aby zabezpieczyć skutecznie swoje interesy i zadbać o finanse. Jak widać ogłoszenie upadłości to dość skomplikowany proces, ponieważ trzeba prawidłowo wykonać wiele czynności, aby upadłość firmy była poprawnie przeprowadzona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + dziewięć =