Wypadek samochodowy – kiedy przewinienie a kiedy przestępstwo?

Wypadki samochodowego chodzą po ludziach, często dochodzi do nich z winy kierowców, a innym razem z przyczyn technicznych. Warto zadać sobie jednak pytanie, kiedy taki wypadek jest przewinieniem, a kiedy już przestępstwem. Spowodowanie kolizji drogowej będzie wiązało się oczywiście z otrzymaniem mandatu karnego, i to w dość pokaźnej kwocie, ponieważ kierowca będzie musiał zapłacić wtedy aż 500 zł, a dodatkowo otrzyma na swoje konto 6 punktów karnych.

Wypadek samochodowy jest przewinieniem wtedy, kiedy ofiary takich wypadków nie doznają żadnych poważniejszych obrażeń ciała i nie spędzą w szpitalu więcej niż 7 dni. Wtedy też raczej nie ma się o co zbytnio martwić, ponieważ kara nałożona na kierowcę nie będzie zbyt surowa. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy wypadek samochodowy doprowadzi do tego, że ofiara wypadku odniesie poważne obrażenia ciała lub wpłynie to na rozstrój zdrowia u danej osoby na okres powyżej 7 dni. Wtedy też taki wypadek uznawany jest już za przestępstwo i kierowca będzie musiał skorzystać z pomocy dobrego prawnika, aby uniknąć surowej kary za swój czyn.

Oczywiście obrażenia poniesione w wyniku wypadku samochodowego mogą być bardzo zróżnicowane. Mowa w tym przypadku o złamaniach i tego typu rzeczach, ponieważ zadrapania, siniaki, czy też otarcia nie są uznawane za obrażenia. Jak widać wyraźnie wpływ na to, czy wypadek będzie przewinieniem, czy też przestępstwem ma głównie to, jakie obrażenia poniosą ofiary i ile czasu konkretnie spędzą one w szpitalu. O wszystkim kierowcę, który jest sprawcą takiego wypadku samochodowego będzie informowała policja, zawsze można się też dowiadywać na własną rękę tego, w jakim stanie znajdują się ofiary wypadku, co w sądzie może być potraktowane jako okoliczność łagodząca. Oczywiście istnieją też inne okoliczności łagodzące, takie jak usterka techniczna pojazdu powstała na drodze w wyniku błędu innego człowieka, na co dany kierowca nie miał akurat wpływu. Warto jednak jeździć za kierownicą rozsądnie, aby nie mieć problemów z takimi sytuacjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć − trzy =